Godzina dla siebie

3 latek bije kilkumiesięcznego brata, jak reagować?

 

Godzina dla siebie
3latekbije

Witam Was po raz kolejny w cyklu Pół Godziny dla Rodziny. Dzisiaj odpowiem Wam na następujące pytanie: 3 latek bije dwumiesięcznego brata. Jak reagować, gdy rodzeństwo się bije? Przyznam szczerze, że niewiele możemy zrobić w takich sytuacjach. Jedyną metodą gwarantującą bezpieczeństwo jest tzw. nadzór rodzicielski. Po prostu bierzemy odpowiedzialność za to, co robią nasze dzieci.

Samokontrola

W wieku przedszkolnym dziecko nie ma jeszcze rozwiniętych wielu umiejętności, m.in. tych związanych z samokontrolą. Takie cechy pojawiają się dopiero w wieku 8-10 lat. 

Małe dzieci reagują pod wpływem chwili, impulsu, spontanicznie. Często wpadają w niekontrolowaną histerię, są zdenerwowane i rozdrażnione. Nie martwcie się, że z Waszymi dziećmi jest coś nie w porządku. Wręcz przeciwnie, wszystko jest ok. W tym wieku tak działa mózg. Rozwija się on z roku na rok. Wiecie co, to jest tak, jakbyście od swojego 3-letniego dziecka wymagali usmażenia jajecznicy. Nierealne, prawda? Odnosi się to też do nauki czytania, pisania, jeżdżenia na rowerze – na wszystko przyjdzie pora. Nie możemy postrzegać swojej pociechy jak małego dorosłego. Dziecko nie funkcjonuje tak jak my.

Nie przypisujmy dziecku złej woli

Pamiętajmy, że dziecięce zachowania zwykle nie są celowe. Wynikają głównie z wieku i braku dojrzałości. Nie możemy wymagać od 3-latka, żeby ładnie się bawił z młodszym rodzeństwem. To jest nierealistyczne oczekiwanie. Musimy zaplanować naszym dzieciom czas i mieć kontrolę nad tym co się między nimi dzieje, tak, by nikomu się nie stała krzywda. Niech przebywają razem, ale bawią się osobno. Jedno może rysować, drugie układać puzzle. Takie rozdzielenie zabaw/ zabawy równoległe powinny się po prostu najbardziej sprawdzić. W tym wieku dzieci nie znajdą wspólnych zainteresowań i nie będą potrafiły się razem, zgodnie bawić.

Wzmacniajmy zachowania, które chcemy widzieć

Zwróćmy uwagę na pozytywne zachowania i starajmy się je wzmacniać. Jeżeli widzimy, że dzieci ładnie się bawią, serdecznie się do siebie odzywają i opiekują się sobą nawzajem – podkreślajmy to, chwalmy je za to. To ogromnie ważne by nie reagować tylko na te momenty, w których się dzieci biją i kłócą, ale aby postawić akcent na podkreślanie i pozytywne odzwierciedlenie chwil, gdy ładnie, przyjacielsko się traktują. Tym samym właśnie takie zachowania wzmocnimy.  Nie możemy od nich wymagać, żeby w takim wieku ustępowały sobie, wybaczały i nie reagowały impulsywnie, gdy coś nie jest po ich myśli. Tak jak już wspominałam, umiejętność samokontroli pojawi się dopiero później, jak dzieci będą starsze. Kochani, życzę Wam dużo cierpliwości i strategicznego planowania czasu.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Godzina dla siebie Godzina dla siebie