Godzina dla siebie

3-latek bije młodszego brata. Jak reagować?

 

Godzina dla siebie
3-latek bije młodszego brata

Witam Was po raz kolejny w cyklu „Pół Godziny dla Rodziny”. Dzisiaj odpowiem Wam na następujące pytanie: 3-latek bije młodszego brata (2-miesiące). Jak reagować, gdy rodzeństwo się bije? Przyznam szczerze, że niewiele możemy zrobić w takich sytuacjach. Jedyną metodą gwarantującą bezpieczeństwo jest tzw. nadzór rodzicielski. Po prostu bierzemy odpowiedzialność za to, co robią nasze dzieci.

3-latek bije młodszego brata – dlaczego?

W wieku przedszkolnym dziecko nie ma jeszcze rozwiniętych wielu umiejętności, m.in. tych związanych z samokontrolą. Takie cechy pojawiają się dopiero w wieku 8-10 lat. 

Małe dzieci reagują pod wpływem chwili, impulsu, spontanicznie. Często wpadają w niekontrolowaną histerię, są zdenerwowane i rozdrażnione. Twój 3-latek bije młodszego brata i martwisz się, że jest coś nie w porządku? Wręcz przeciwnie, wszystko jest ok. W tym wieku tak działa mózg. Rozwija się on z roku na rok.

Wiecie co, to jest tak, jakbyście od swojego 3-letniego dziecka wymagali usmażenia jajecznicy. Nierealne, prawda? Co więcej, odnosi się to też do nauki czytania, pisania, jeżdżenia na rowerze – bo na wszystko przyjdzie pora. Nie możemy postrzegać swojej pociechy jak małego dorosłego. Dziecko nie funkcjonuje tak jak my.

Nie przypisujmy dziecku złej woli

Pamiętajmy, że dziecięce zachowania zwykle nie są celowe. Co więcej, wynikają głównie z wieku i braku dojrzałości. Nie możemy wymagać od 3-latka, żeby ładnie się bawił z młodszym rodzeństwem. To jest nierealistyczne oczekiwanie. Musimy zaplanować naszym dzieciom czas i mieć kontrolę nad tym co się między nimi dzieje, tak, żeby nikomu się nie stała krzywda. Niech przebywają razem, ale jednak bawią się osobno. Jedno może rysować, drugie układać puzzle.

Takie rozdzielenie zabaw/zabawy równoległe powinny się po prostu najbardziej sprawdzić. W tym wieku dzieci nie znajdą wspólnych zainteresowań i, co za tym idzie, nie będą potrafiły się razem, zgodnie bawić.

Wzmacniajmy zachowania, które chcemy widzieć

Na zakończenie, zwróćmy uwagę na pozytywne zachowania i starajmy się je wzmacniać. Jeżeli widzimy, że dzieci ładnie się bawią, serdecznie się do siebie odzywają i opiekują się sobą nawzajem – podkreślajmy to, chwalmy je za to. To ogromnie ważne, żeby nie reagować tylko na te momenty, w których 3-latek bije młodszego brata. Doceń i wyraź to swoim zachowaniem, gdy ładnie, przyjacielsko się traktują. To ważne, gdyż, tym samym właśnie takie zachowania wzmocnimy. 

Nie możemy od nich wymagać, żeby w takim wieku ustępowały sobie, wybaczały i nie reagowały impulsywnie, gdy coś nie jest po ich myśli. Tak jak już wspominałam, umiejętność samokontroli pojawi się dopiero później, jak dzieci będą starsze. Kochani, życzę Wam dużo cierpliwości i strategicznego planowania czasu.

Po więcej wiedzy na ten temat zapraszam tutaj, natomiast sytuacje, w których 3 latek bije rodziców omawiam w osobnym wpisie.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Godzina dla siebie Godzina dla siebie

\