Godzina dla siebie

Dziecko jest zazdrosne o inne dzieci

 

Godzina dla siebie
dziecko jest zazdrosne

Kochani, czas na cykl “Pół Godziny dla Rodziny” i kolejne pytanie: jak pomóc dziecku, które jest zazdrosne o inne dzieci? 

Ciężko jest mi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie wiem, w jakim wieku jest dziecko. Kolejna kwestia to to, czy jest ono zazdrosne o swoje rodzeństwo czy też o rówieśników?

Dziecko jest zazdrosne dlaczego?

Jeżeli Twoja pociecha odczuwa zazdrość, jest zestresowana, płacze, ciągle się do Ciebie przytula to oznacza tylko jedno – nie czuje się komfortowo w danej sytuacji. Może dziecko sądzi, że jest mało znaczące dla swojej mamy lub czuje się zagrożone, gdy ona się oddala.

Gdy dziecko jest zazdrosne, zwróć szczególną uwagę na jego potrzeby. Każdy dziecko potrzebuje bliskości, poświęcania mu uwagi. Jeżeli, że tak to ujmę, “nakarmimy go emocjonalnie” zawczasu, nie będzie odczuwać paniki czy lęku, kiedy nie będzie miało nas na wyłączność.

Zaspokajanie potrzeby bliskości: spotkania 1:1

Warto skupić się na chwilach spędzanych ze swoją pociechą. Czy jest między Wami bliskość, czy poświęcasz mu 100% swojej uwagi? Nie mówię oczywiście o tym, że macie być razem przez 24/h, bo to niemożliwe i niezdrowe.

Dziecko jest zazdrosne? Zastosuj spotkania 1:1. Co to oznacza? Umówcie się na konkretny czas w tygodniu. Jeżeli masz małe dziecko, powiedzmy, że będzie to godzina dziennie. Jeśli jesteś mamą nastolatka, załóżmy, że poświęcisz mu godzinę w tygodniu sam na sam. Ważne, żeby nic wtedy nie miało znaczenia. Jesteście tylko Wy i Wasz czas. Odkładamy pracę, telefony, tablety i skupiamy się tylko na dziecku. Na tym, co u niego słychać. Idziemy np. na gorącą czekoladę i jesteśmy tylko dla niego.

Takie bliskie spotkania pomagają zaspokajać potrzebę bliskości, zarówno Twojej, jak i Twojego dziecka. Jeśli dziecko jest zazdrosne, musimy zbudować sposób bezpieczną więź, która sprawia, że dziecko czuje się w życiu bezpieczne i kochane.

Rozwój samodzielności i niezależności dziecka

Na koniec dodam, że każde dziecko jest inne i jeśli nasze dziecko jest zazdrosne, wrażliwe, lękliwe – to nie próbujmy go na siłę zmieniać, “hartować”, by było nagle odważne i niezależne. To tylko pogorszy sprawę i będzie bardzo raniące dla naszego dziecka, które potrzebuje nas, blisko, byśmy je wspierali w sytuacjach dla niego stresujących. Jeżeli obserwujesz zazdrość u dziecka, bądź przy nim, daj odczuć, że jesteś.

Odpowiadajmy na potrzeby naszego dziecka. Nie krytykujmy, nie odrzucajmy, nie zmuszajmy do czegoś, czego nie chce. Z czasem zobaczymy, jak ono rozwija różne umiejętności i staje się coraz bardziej samodzielne. Przede wszystkim mogło się czuć bezpiecznie przy nas i w odpowiednim czasie mogło się odważyć na kolejne kroki.

Po więcej wiedzy zapraszam tutaj.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Godzina dla siebie Godzina dla siebie

\