Godzina dla siebie

Dziecko nie chce wstawać do szkoły

 

Godzina dla siebie
dziecko nie chce wstawać do szkoły

Dzisiaj poruszymy temat wstawania do szkoły. Otrzymałam od Was takie oto pytanie: Jak pomóc 7-latce rano wstawać do szkoły? Niektóre dzieci potrzebują więcej czasu na to, żeby się obudzić, żeby ich układ nerwowy zaczął prawidłowo funkcjonować. Dziecko nie chce wstawać do szkoły? Po pierwsze, my, jako rodzice, powinniśmy zadbać przede wszystkim o dobrą jakość snu naszych pociech.

Pamiętajmy, że sen powinien być długi, zdrowy, dziecko nie może kłaść się spać w środku nocy. Bardzo ważne jest również przewietrzenie sypialni dziecka przed snem. Jeżeli nie możemy dobudzić naszej pociechy, warto zasygnalizować jej 15 minut wcześniej, że za chwilę powinna wstawać do szkoły. Dzięki temu nasza córka czy syn nie muszą od razu wyskakiwać z łóżka.

Dziecko nie chce wstawać do szkoły – co robić?

Możemy odwrócić kolejność porannych rytuałów. Zamiast wysyłać dziecko od razu do łazienki, zjedzmy najpierw wspólne śniadanie. Przeprowadźmy przy tym serdeczną rozmowę. Możemy włączyć muzykę, by poprawić atmosferę. Zapytajmy, co fajnego będziemy robić po powrocie ze szkoły. Zaspokoimy tym samym potrzeby układu nerwowego naszego dziecka poprzez wzmocnienie śniadaniem i pozytywne rozpoczęcie dnia.

A może dziecko nie chce wstawać do szkoły, ponieważ towarzyszą mu jakieś obawy, lęk przed nową szkołą? Zapytajmy, co słychać u dziecka, jak się czuje w nowej sytuacji. Czy w klasie znalazło jakieś koleżanki, kolegów, czy ma dobry kontakt z wychowawcą?

Rozmowa z dzieckiem o jego kłopotach

 Polecam Wam tutaj, Kochani, ćwiczenia terapeutyczne, które znajdziecie w mojej książce Od złości do miłości. Ta lektura pozwoli nam na indywidualne podejście do dziecka. Warto się przyjrzeć, czego dziecko doświadcza, jak się czuje, jakie są jego obawy, czy widzi jakieś pozytywne strony.

Rozważmy taką sytuację. Dziecko nie chce wstawać do szkoły, ponieważ poranne wstawanie może być dla niego trudne: kojarzy mu się z pójściem do szkoły, w której doświadcza czegoś nieprzyjemnego. Musimy zadbać o emocje naszego dziecka. Trzeba zmniejszyć jego lęk, a zwiększyć poczucie bezpieczeństwa. Należy zwrócić uwagę na wszelkie czynniki, zarówno biologiczne, jak i psychiczne, które mogą się do tej sytuacji przyczyniać.

Skuteczne porady rodzicielskie

Chcesz zdobyć więcej narzędzi i umiejętności do radzenia sobie z trudnymi emocjami swojego dziecka oraz niepokojącymi sytuacjami kryzysowymi? Zapraszam do rozmowy z Dorotą AI, która na bieżąco odpowiada na pytania i oferuje porady wychowawcze, w oparciu o moje wieloletnie doświadczenie i szeroką wiedzę. Zachęca też do tworzenia wspólnie z nią bajek terapeutycznych dla dziecka, które pomogą mu rozwinąć potrzebne umiejętności by lepiej sobie radzić z emocjami i wyzwaniami.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Godzina dla siebie Godzina dla siebie

\