Godzina dla siebie

Moje dziecko płacze bez powodu podczas ubierania się

 

Godzina dla siebie
dziecko płacze bez powodu

Dzień dobry, moi Drodzy! W dzisiejszym odcinku chcę poruszyć bardzo ważny temat, o którym wspomniała jedna z Mam śledzących mój cykl „Pół Godziny dla Rodziny”: moje dziecko płacze bez powodu podczas ubierania się.

Pozwól, droga Mamo, że Cię zacytuję: moja 5-letnia córka niemal każdego dnia przed wyjściem do przedszkola nie wie, co założyć. Raz rajstopy ją drapią, a kolejnego dnia te samy już jej odpowiadają. Nie pomaga wybór stroju dzień wcześniej. Codziennie powtarza się ta sama sytuacja. Mała krzyczy, płacze i histeryzuje. Już spieszę z odpowiedzią.

Dziecko płacze bez powodu – co robić?

Dziecko najwyraźniej może budzić się w złym humorze. Odczuwa jakiś dyskomfort, wszystko ją drażni. Jak zatem możemy zminimalizować stres swojej pociechy? Po pierwsze, należy pomyśleć o tym, że nasze dziecko może być bardzo wrażliwe, może wszystko nadmiernie przeżywać i mieć w sobie mnóstwo niepokoju.

Poranki są trudne, a dziecko płacze bez powodu? W tych okolicznościach powinniśmy opracować strategię, która pomoże nam zminimalizować stres dziecka. Jako przykład: stworzenie planu dnia. Niektóre dzieci dobrze się czują w sytuacjach, które są im znane. Wydarzenia powinny mieć miejsce codziennie o podobnej porze.

Rozpiszmy plan dnia szczegółowo. Pobudka o konkretnej godzinie, włączamy muzykę, dziecko może sobie jeszcze 10 minut poleżeć, by się do końca obudzić, później śniadanie, ubieranie, mycie zębów, itp. Plan dnia możemy stworzyć wspólnie z dzieckiem. Ozdobić go jakimiś rysunkami, powiesić w widocznym miejscu. Takie działanie powinno zmniejszyć stres dziecka. Przypominamy mu później, że już to ustaliliśmy, robimy tak, jak zapisaliśmy. Działamy według planu. Mamy więc określony czas na wykonanie danej czynności.

Weź dziecko na zakupy

Wracając do 5-latki, która marudzi przy ubieraniu, to mam pewien pomysł. Jeśli w takiej sytuacji dziecko płacze bez powodu, wybierzmy się z dzieckiem na zakupy. Pozwólmy jej wybrać 3-4 zestawy ubrań, które przypadną jej do gustu. Takich, które będą wygodne, miękkie, na których będzie jej ulubiona postać z bajki. Dzięki temu problem z codziennym ubieraniem powinien sam się rozwiązać. Możemy wtedy powiedzieć dziecku, że samo to wybrało, że to ubranie jej się podobało.

Zadbaj o emocje – swoje i dziecka

Należy pamiętać, że kolejna sprawa to postawa rodzica. Czy budzimy się w dobrym nastroju, czy mamy zaufanie do naszego dziecka, a może rozpoczynamy dzień z głową pełną czarnych scenariuszy? Dziecko płacze bez powodu? Być może odbiera nasze emocje. Jeśli nam jest źle, to nasza pociecha również nie będzie w dobrym nastroju. Co więcej, działa to w obie strony. To zjawisko nazywa się rezonans limbiczny. Chodzi o to, że mózgi osób blisko ze sobą spokrewnionych „zarażają się” swoimi emocjami. Dlatego też powinniśmy zwrócić uwagę na swój spokój wewnętrzny.

Jeżeli dziecko płacze bez powodu, należy przyjrzeć się emocjom dziecka. Może się czegoś boi, może coś je stresuje? Zadaniem rodzica jest eliminacja czynników wywołujących jakieś negatywne emocje. Na przykład? Możemy to zrobić przez przytulenie, dotyk, kontakt wzrokowy. Te dwa pomysły warto wypróbować. Powodzenia!

Po więcej wiedzy zapraszam tutaj.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Godzina dla siebie Godzina dla siebie

\