Godzina dla siebie

Dziecko wysoko wrażliwe. Jak postępować?

 

Godzina dla siebie
Dziecko wysoko wrażliwe. Jak postępować?

Cykl “Pół Godziny dla Rodziny” nadal trwa. Dzisiejsze spotkanie będzie dotyczyło pytania, które otrzymałam od jednej z Mam śledzących mój kanał. Chodzi o dziecko wysoko wrażliwe: jak postępować? Pozwolę sobie na zacytowanie: co robić, kiedy dziecko jest marudne? Pokazuje to znudzeniem oraz udawanym płaczem. Moje dziecko jest WWO. Co robić? Zacznę od wyjaśnienia, co oznacza termin WWO.

Co to znaczy WWO?

WWO to osoby wysoko wrażliwe, które wszystko biorą do siebie, są bardzo emocjonalne i nad wyraz przeżywają każdą sytuację. Na dodatek, Twoje dziecko nie potrafi kontrolować swoich emocji, nie posiada jeszcze samokontroli. Co więcej, może mieć trudności z odbieraniem zewnętrznych bodźców. Dziecko wysoko wrażliwe: jak postępować? Przede wszystkim z dużą uwagą i wyczuciem. Należy pamiętać, że mogą one reagować obronnie na propozycje. Nakładają maskę i ukrywają przed rodzicami swoje emocje. Bardzo przykro się tego słucha. Współczuję zarówno Tobie, droga Mamo jak i Twojemu dziecku tego, że nie potraficie zbudować bezpiecznej więzi.

Po pierwsze, czy ma to coś wspólnego z autorytetem? Po drugie, czy bycie stanowczym, konkretnym coś zmieni? Pewnie często słyszysz od innych, że Twoja córka jest za bardzo rozpieszczona, pozwalasz jej na zbyt dużo. To błędne myślenie! Takie dziecko potrzebuje dużo opieki i troski. Potrzebuje czuć się ważne, żeby poczuć się bezpiecznie. Należy podchodzić do niego z empatią i cierpliwością. Co należy zrobić, jakich wyborów dokonywać, żeby zainteresować czymś dziecko?

Dziecko wysoko wrażliwe – jak postępować?

Przede wszystkim skupić się na jego potrzebach. Na tym, co odczuwa w swoim wewnętrznym świecie. Twoja postawa powinna być pełna ciepła, troskliwości, wrażliwości. Należy spoglądać dziecku w oczy, mówić łagodnym tonem, pokazać córce, że jest ważne, że jej potrzeby mają duże znaczenie. Trzeba pokazać dziecku, że ma wsparcie w rodzicu, ale jednocześnie należy dać mu czas i przestrzeń.

Szukasz wskazówek, jak wspierać dziecko wysoko wrażliwe, jak postępować? Powiedz:Widzę, że jesteś na mnie zdenerwowana, ponieważ czymś się złościsz. Porozmawiajmy, możemy razem znajdziemy jakieś dobre wyjście z tej sytuacji. Dla mnie bardzo ważne jest to, co czujesz, czego potrzebujesz. Zrobię wszystko, żeby było lepiej, żebyś poczuła się bezpieczniej.

Podsumowując, moja rada dla wszystkich rodziców to chwilowe zwolnienie, zatrzymanie się. To właśnie naszym zadaniem jest zminimalizowanie stresu dziecka, uregulowanie powstałego napięcia. Dziecko wysoko wrażliwe potrzebuje dużego wsparcia ze strony rodziców. Jeżeli je zauważy, zacznie się przed nimi otwierać. Relacja wkroczy wówczas na zupełnie inny poziom. Zobaczysz otwartość, zaufanie i współpracę.

Dziecko wysoko wrażliwe: jak postępować? Spokojnie, cierpliwie, empatycznie. Z czasem nauczysz się podchodzić do dziecka w taki sposób, w jaki ono potrzebuje.

Po więcej wiedzy zapraszam tutaj.

Komentarze (1)

Jedna odpowiedź do “Dziecko wysoko wrażliwe. Jak postępować?”

  1. Monika Gwiazda pisze:

    Tak.noe każdy rozumie dziecko wysoko wrażliwe,nieraz spotykam się z krytyka postępowania,że rozpieszczam, za bardzo się przejmuje, że nie uczę twardości.ja doceniam synka ,że jest wrażliwy i emocjonalny no uczucia to masz kapital dla innych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Godzina dla siebie Godzina dla siebie

\