Godzina dla siebie

Moje dziecko jest nieśmiałe

 

Godzina dla siebie
dziecko jest nieśmiałe

Kochani, w dzisiejszym odcinku cyklu „Pół Godziny dla Rodziny” poruszę temat nieśmiałości. Jedna z Mam śledzących mój kanał, opisała mi konkretny przykład sytuacji, w której dziecko jest nieśmiałe: Moja 5-letnia córka jest nieśmiała. Bardzo lubi tańczyć, dlatego zapisałam ją na zajęcia taneczne dla dzieci. Powiedziała, że pójdzie tam maksymalnie 2 razy i ani razu więcej. Mam wrażenie, że blokuje się jak widzi inne dzieci. Czy można sprawić, żeby dziecko było odważniejsze czy przyjdzie jej to z czasem? Podobnie jest z mówieniem dzień dobry czy do widzenia. Staram się jej tłumaczyć, że to nie w porządku wobec innych osób. Że komuś będzie przykro, że im nie odpowiedziała na powitanie czy pożegnanie.

Dziecko jest nieśmiałe – a „co inni powiedzą”?

Kochani, po pierwsze, jeśli dziecko jest nieśmiałe, wycofane i skrępowane w kontaktach społecznych, nie stosujmy takich komunikatów o jakich pisze jedna z Mam. To tylko pogorszy sytuację. Dzieci o wysokim stopniu wrażliwości nie potrzebują takich słów. Nie możemy im ciągle mówić, że ważne jest to, co sobie pomyśli inna osoba.

Skupmy się na własnym dziecku. Żeby nauczyć je asertywności, otwartości i odwagi, pozwólmy mu czasami robić coś, co jest niezgodne z zasadami i normami. Jeśli dziecko jest nieśmiałe, warto ćwiczyć z nim pewności siebie: wzmacniać ją przez asertywność, swobodną ekspresję i egocentryzm. Może ta dziewczynka, o której wspomniałam na początku, boi się tego, jak wypadnie. Nie chce być oceniana przez inne dzieci czy instruktora zajęć. Powinna skupić się na swoich potrzebach. Na tym, co czuje, co jej się podoba.

Pewność siebie u dziecka 

Warto pytać swoje pociechy o to, jak czują się w danej sytuacji, co myśli o sobie oraz o innych ludziach. Należy podkreślać, że inni są ważni, ale na pierwszym miejscu warto stawiać siebie. Zwróćcie uwagę na książki o asertywności, o wyrażaniu złości, o tym, co robić, by dziecko nie tłumiło w sobie emocji.

Jeśli dziecko jest nieśmiałe, w codziennych relacjach powinniśmy pokazywać dziecku, że nam też zdarzają się nieprzyjemne sytuacje. Możemy opowiedzieć jakąś sytuację, która nas zdenerwowała, w trakcie której poczuliśmy się nieswojo i jak zareagowaliśmy.

Dziecko uczy się zachowań poprzez obserwację tego, co robią rodzice. Powinno nauczyć się bronić swojego terytorium i walczyć o siebie. Zamiast podkreślania tego, że ważne jest to, co powie ktoś inny, należy uświadamiać pociechom, że trzeba głośno wyrażać własne zdanie i nie martwić się o opinię pozostałych. 

Jeżeli chodzi o 5-letnię bohaterkę tego odcinka uważam, że nie powinno się jej zmuszać do lekcji tańca. Warto zapytać, czego nie lubi na tych zajęciach, a co sprawia jej dużą radość. Może grupa dzieciaków nie jest na tyle fajna, że dziewczynka chce realizować swoją pasję właśnie w tamtym miejscu? Dziecko jest nieśmiałe? Należy dać mu czas. Przyjdzie odpowiedni moment, w którym dziecko samo poczuje, że chce rozwijać się w danym kierunku.

Po więcej wiedzy zapraszam tutaj.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Godzina dla siebie Godzina dla siebie