Godzina dla siebie

Brak autorytetu u dziecka. Co robić?

 

Godzina dla siebie
Brak autorytetu u dziecka. Co robić?

Dzień dobry, to już 14 odcinek cyklu “Pół Godziny dla Rodziny”. Dzisiaj następujący problem: brak autorytetu u dziecka. Otrzymałam od Was następujące pytanie: jak utrzymać autorytet rodzica i mieć decydujący głos w rozmowie z dzieckiem, które lubi mieć ostatnie zdanie? Była to sytuacja dotycząca zwrócenia uwagi na zachowanie. Mówiłam, że nie wolno tak robić, bo brat tego nie lubi i niejednokrotnie już o tym wspominał. Pojawiła się lawina tłumaczeń i kłamstw, byleby tylko się wybronić.

Już spieszę z wyjaśnieniem. Według mnie warto zastanowić się nad tym, co kryje się pod takim zachowaniem dziecka. Maluch lubi mieć decydujący głos, chce narzucić własne zdanie i wolę. Kłamie i wymyśla niestworzone historie.

Brak autorytetu u dziecka – o co tak naprawdę chodzi?

Takie zachowanie jest zwykle czubkiem góry lodowej. Pod nią kryją się ważne, psychologiczne potrzeby. Zadajmy sobie pytanie: co kieruje takim dzieckiem? Co chce ono w ten sposób osiągnąć? Może czuje się ono nie do końca zauważone, akceptowane, ważne. Jego potrzeby nie są na co dzień uwzględniane.

Z tego, co czytałam, droga Mamo, wynika, że w Waszej rodzinie ktoś musi mieć to ostatnie słowo. Czy to brak autorytetu u dziecka? Prawdę powiedziawszy, wygląda to trochę tak, jakbyście się przepychali. A czasami wystarczy tak niewiele. Na przykład Wasze dziecko może uważać, że musi rywalizować z bratem o Waszą uwagę, względy. Zwykle nie wystarczy rozmowa o tym, co można, a czego nie wolno robić. Lepiej skupić się na zadawaniu dzieciom pytań: co byś chciał osiągnąć? Co jest dla Ciebie ważne?

Autorytet rodzica. Kto ma rację?

Trzeba dać dziecku więcej przestrzeni i czasu. Po pierwsze, dziecko potrzebuje uwagi rodziców. Po drugie, musi wiedzieć, że jest dla nich ważne, że mu ufają. To powinno wpłynąć na nie w sposób uspokajający. Idźmy dalej. Brak autorytetu u dziecka? Jeżeli chodzi o autorytet, o którym wspomniałaś, droga Mamo, jest to dla mnie bardzo zastanawiające. Brzmi to trochę tak, jakby Twoje dzieci miały bezwzględnie słuchać swoich rodziców i postępować według przyjętego schematu. Dziecko nie robi wszystkiego, co mu każecie z wielką chęcią. Robi to, bo boi się Waszej reakcji. Sądzi, że jego zdanie nie będzie brane pod uwagę. W ten sposób oddala się i wycofuje.

Podsumowując, dziecko powinno samo decydować, wiedzieć, czego potrzebuje, jak widzi daną sytuację. Co więcej, powinno mieć aktywny udział w tworzeniu rodzinnej historii. Oczywiście, musi czuć się ważne i szanowane. Wsłuchujcie się proszę w jego potrzeby i zwracajcie uwagę na to, co ma Wam do przekazania. Brak autorytetu u dziecka to mocne słowa. Zadbajcie o Waszą więź i poczucie bezpieczeństwa. Powodzenia, trzymam kciuki!

Po więcej wiedzy zapraszam tutaj.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Godzina dla siebie Godzina dla siebie

\