Jest taki rodzaj smutku, pustki, przygnębienia który nie pozwala wstać z łóżka i normalnie funkcjonować. Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób naszych czasów. To zaburzenie, które nie tylko dotyka osobę chorą, ale ma wpływ również na jej otoczenie i relacje z innymi. Pojawia się wiele pytań, m.in. jak rozmawiać z osobą z depresją, by ją wspierać? Co mówić osobie w depresji, a kiedy milczeć?
Jeśli chcesz poznać objawy depresji, dowiedzieć się, kiedy jest potrzebna pomoc specjalisty i czego nie mówić osobie z depresją, przeczytaj poniższy wpis.
Co mówić osobie z depresją – najczęstsze objawy
Mówi się, że depresja to choroba współczesności. Coraz więcej zachorowań sprawia, że to temat, który coraz częściej pojawia się w mediach. Czy wiemy jednak, jak różnorodne i nieoczywiste objawy mogą świadczyć o depresji? Warto je znać, ponieważ nie mamy pewności, z czym mierzy się najbliższa osoba z naszego otoczenia – ktoś bliski z rodziny, przyjaciel, koleżanka z pracy. To daje nam możliwość odpowiedniej reakcji.
Zanim przejdziemy do tego, co mówić osobie z depresją, zastanówmy się, jakie są ostrzegawcze i jak szybko rozpoznać problem najbliższej nam osoby. Depresja to choroba która ma wpływ na cały organizm chorego – nie tylko na sferę psychiczną, ale również fizyczną.
Do najczęściej występujących objawów depresji zaliczamy:
- utrzymujące się uczucie przewlekłego zmęczenia,
- długotrwały zły nastrój,
- brak radości z życia, nawet w związku z wydarzeniami, które zazwyczaj dawały przyjemność i poprawiały samopoczucie,
- brak ochoty do życia, poczucie beznadziei, myśli, że „wszystko jest bez sensu”,
- brak i motywacji energii do wykonywania jakiejkolwiek czynności (pracy, hobby, a nawet gotowania, sprzątania),
- problemy z jedzeniem, które mogą objawiać się dwojako: jako całkowity brak apetytu i zmuszanie się do przyjmowania minimalnych ilości jedzenia lub objadanie się bez opamiętania,
- trudności ze snem, w tym bezsenność lub potrzeba zbyt dużej ilości snu i problemy z porannym wstawaniem z łóżka,
- dekoncentracja, trudność z zebraniem myśli, problemy z wykonywaniem obowiązków zawodowych,
- w związku z powyższym często brak wiary w siebie, obniżenie poczucia własnej wartości,
- rozdrażnienie, złość bez powodu,
- celowe odsunięcie się od ludzi, unikanie kontaktów z rodziną czy znajomymi, spędzanie czasu w samotności,
- zachowania autodestrukcyjne, często myśli samobójcze lub próby samobójcze.
Jeśli zauważymy te symptomy u bliskiej osoby, w naszej głowie powinna zapalić się czerwona lampka. Już wtedy, zastanówmy się dwa razy, co powiedzieć, jakich słów użyć, nawet w niezobowiązującej rozmowie o samopoczuciu. Cały czas obserwujemy zachowanie osoby, której obniżony nastrój nas niepokoi. Być może to chwilowe, a być może świadczy o rozwijającej się chorobie.
Osoby chorujące na depresję mogą doświadczać również objawów fizycznych. To np.:
- nagłe uczucia duszności,
- nieprzyjemne kołatanie serca,
- ciągłe wrażenie ucisku w gardle (jak podczas ekstremalnie stresującej sytuacji, np. podczas egzaminu),
- mdłości, zaparcia,
- zaburzenia cyklu miesiączkowego.
Jak wspierać osobę z depresją?
Warto zacząć od przemyślenia naszej ogólnej postawy i zrewidowania tego, co myślimy o samej depresji. To również przekłada się na to, w jaki sposób rozmawiamy z osoba chorą.
Najważniejsze jest to, aby nasze zachowanie dawało drugiej osobie poczucia bezpieczeństwa i wsparcia, niezależnie od rozwoju sytuacji czy kondycji psychicznej w danym dniu. Okazujmy zrozumienie i interesujemy się samopoczuciem osoby z depresją. Nie pozwólmy jednak, żeby ten temat całkowicie zdominował nasze rozmowy.
Jeśli w ogóle zastanawiasz się nad tym, co mówić osobie z depresją, to już świadczy o Twojej wspierającej postawie i trosce.
Jak rozmawiać z osobą z depresją? Wskazówki
W przypadku tej choroby pomoc otoczenia to ważny element w powrocie do zdrowia, a nasza obecność ma działanie terapeutyczne. Słowa mają duży wpływ na samopoczucie drugiej osoby, dlatego powinniśmy je dobierać ostrożnie i z wyczuciem.
Co dokładnie mówić osobie w depresji? Pomocne będą wszystkie komunikaty, które będą zapewnieniem wsparcia z naszej strony. Możesz skorzystać z poniższych słów również wtedy, gdy zastanawiasz się, co napisać do bliskiej osoby. Każda forma wsparcia, nawet krótka wiadomość na Messengerze czy wysłana SMS-em, jest na wagę złota.
Przydatne komunikaty o wsparciu to, m.in.:
- „Jestem tu dla Ciebie i w każdej sytuacji możesz na mnie liczyć”,
- „Chcę, żebyś wiedział/a, że jesteś dla mnie bardzo ważny/, i zawsze Cię wysłucham”,
- „Poradzimy sobie z tym razem”,
- „Jestem obok”.
Nie musimy udawać, że nic się nie dzieje i że nie ma problemu. W rozmowie możemy nawiązać do konkretnego stanu, w jakim jest bliska nam osoba w depresji. To również sposób na to, żeby podkreślać zdrowienie jako proces i nadal dawać wsparcie. Jeśli nie wiesz, co mówić osobie w depresji wykorzystaj poniższe słowa:
- „Będę Cię wspierać na każdym etapie Twojej drogi”,
- „To wymaga czasu, ale wierzę, że dasz radę z tego wyjść”.
Nie udawajmy, że wiemy, co czuje druga osoba. Czasami może pojawić się w nas chęć okazania wsparcia w ten sposób, ale w niektórych przypadkach może sprawić, że osoba z depresją poczuje się jeszcze bardziej wyobcowana. Mówmy prawdę, która będzie jednocześnie podkreślać to, że przyjmujemy to, w jaki sposób choroba wpływa na chorego:
- „Nie jestem pewien/pewna przez co przechodzisz, ale pamiętaj, że w każdej chwili możesz do mnie zadzwonić”,
- „Nie wiem do końca, co czujesz, ale wiem, że Ci ciężko”.
Bardzo pomocne będą komunikaty odnoszące się do konkretnych działań, w tym udzielenia pomocy, np.:
- „Co mogę dla Ciebie zrobić?”,
- „Czy jest coś, w czym mógłbym/mogłabym Ci dzisiaj pomóc?”,
- „Czy chcesz, żebyśmy wspólnie poszukali wsparcia specjalisty?”.
Oferując pomoc, pamiętaj o tym, aby nie wyręczać osoby chorej. Proponuj wspólne gotowanie lub zrobienie zakupów. Całkowite przejęcie na siebie obowiązków może przynieść odwrotny skutek.
Czego nie mówić osobie z depresją?
Już wiesz, co powiedzieć lub jak się zachować, aby dać odpowiednie wsparcie osobie z depresją. A jakich komunikatów unikać, jeśli zależy nam na poprawie samopoczucia bliskiej osoby? Przede wszystkim nie negujmy stanu, w jakim znalazła się osoba chora, nie wprowadzajmy jej w poczucie wstydu, nie oskarżajmy, nie szantażujmy:
- „Nie przesadzasz czasem z tą całą depresją? Nie jest tak źle”,
- „Każdy czasem ma gorszy dzień”,
- „Ty chyba nie wiesz, jakie prawdziwe problemy mają inni ludzie”,
- „Masz tydzień, żeby się ogarnąć i stanąć na nogi”.
Jeśli zastanawiasz się, co napisać osobie chorej, żeby ją zmotywować działania i walki o siebie, zapomnij o trybie rozkazującym (może naturalnie przychodzić nam do głowy), np.:
- „Wyjdź do ludzi, od razu poczujesz się lepiej”,
- „Zrób coś ze sobą, ogarnij się”,
- „Uśmiechnij się, zapomnij o problemach”.
Wśród zdań znajdujących się na liście zatytułowanej „Czego nie mówić osobie z depresją” są też puste frazesy, które nic nie znaczą. Mogą mieć pozytywny wydźwięk, ale osoba chora może je odebrać zupełnie odwrotnie. To np.:
- „Nie martw się. Będzie dobrze”,
- „Jutro też jest dzień”,
- „Co Cię nie zabije to Cię wzmocni, pamiętasz?”,
- „Ludzie przyciągają do siebie to, o czym myślą. Grunt to pozytywne myślenie”.
Co powiedzieć osobie z depresją w kontekście pomocy specjalisty?
Jeśli widzisz, że Twoje wsparcie nie wystarcza, a obniżony nastrój i inne symptomy pojawiają się u bliskiej Ci osoby przez dłuższy czas, zaproponuj wsparcie specjalisty.
Działaj małymi krokami. W pierwszej rozmowie na ten temat zasygnalizuj potrzebę pomocy, w następnej przejdź do konkretów. Jak rozmawiać z osobą z depresją o pomocy psychologa? Możesz powiedzieć:
- „Widzę, że jest Ci bardzo trudno. Spróbujmy znaleźć kogoś z większą wiedzą, z kim będziesz mógł porozmawiać o Twoim samopoczuciu”,
- „Zawsze chętnie Cię wysłucham. Myślę jednak, że potrzebujesz pomocy specjalisty”.
Jeśli bliska Ci osoba już korzysta z takiego wsparcia, nie unikaj tego tematu w rozmowie. To również pokazuje Twoje zainteresowanie. Przydadzą Cię pytania:
- „Czujesz, że spotkania z terapeutą Ci służą?”,
- „Jak Twoje samopoczucie po zmianie specjalisty/leków/formy wsparcia?”.
Jak widzisz najważniejsze w relacji z osobą w depresji jest nasza postawa pełna zrozumienia, akceptacji i zainteresowania samopoczuciem drugiej osoby. To, co mówić osobie w depresji, zależy też od jej charakteru. Dopasuj swoje słowa i zachowanie do temperamentu i stanu w jakim obecnie jest, a przede wszystkim wspieraj ją i daj czas.
Komentarze (0)