Godzina dla siebie

Dziecko agresywne wobec matki. Co robić?

 

Godzina dla siebie
dziecko agresywne wobec matki

Halo Kochani, witam Was w 17 odcinku cyklu “Pół Godziny dla Rodziny”. Dzisiaj poruszę temat, który dla wielu rodziców jest zapewne niezwykle trudny: co robić, gdy dziecko jest agresywne wobec matki.

Od jednej z Mam otrzymałam następującą wiadomość: synek ma 5 lat. Od jakiegoś czasu ma problem z agresywnym zachowaniem. Zaczęło się jakieś 2 lata temu. Swoją złość wyładowuje głównie na mnie. Jeżeli coś nie idzie po jego myśli, rzuca się na mnie, zaczyna gryźć, szarpać i kopać. Wspomnę, że sama uczęszczam na terapię, na której pracuję nad swoją przeszłością, głównie dzieciństwem. Synek w przedszkolu izoluje się od innych dzieci. Niedawno miała miejsce sytuacja, podczas której podszedł do niego znajomy chłopiec i zaczął go zaczepiać na żarty. Moje dziecko zareagowało bardzo agresywnie. Syn rzucił się na niego i krzyczał, że jest głupi, że go zabije. Czy to moja wina? Nie wiem już, co mam robić.

Dziecko agresywne wobec matki – jakie są przyczyny?

Często otrzymuję od Was moi Drodzy, pytania dotyczące agresji dzieci. Większość rodziców szuka winy w sobie. Uważa, że źle wychowuje swoje pociechy, że jest zbyt łagodna lub zbyt surowa, że ich przeszłość ma wpływ na to, co się dzieje teraz. Co więcej, otoczenie ich w tym utwierdza. Nauczycielki w szkole, rodzice innych uczniów, czy rodzina lepiej wiedzą, jak powinno się wychowywać dzieci.

Chcę tutaj stanowczo podkreślić, że jest zupełnie inaczej. Małe dziecko agresywne wobec matki może być odpowiedzią niedojrzałego układu nerwowego. Jeżeli małe dziecko zachowuje się agresywnie, przekracza granice, krzywdzi innych, to nie jest to wina błędów wychowawczych. Jeśli 2-letnie dziecko się tak zachowuje, winy należy szukać w przyczynach biologicznych.

Co dzieje się z tak małym dzieckiem? Czy nie ma ono problemów rozwojowych, jakichś deficytów? Na przykład układ nerwowy dziecka może być osłabiony lub funkcjonuje w inny sposób. Maluch ma wówczas problemy z kontrolowaniem emocji, impulsów. Takie trudności w pierwszej kolejności należy zdiagnozować.

Agresja dziecka wobec rodzica – kiedy udać się do specjalisty

Po pierwsze, nie bój się korzystać z pomocy. Dziecko agresywne wobec matki może mieć np. ADHD, zespół Aspergera, problem związany z integracją zmysłów, światłowstręt czy problem z dotykiem. Należy skonsultować się z psychologiem dziecięcym lub z psychiatrą. Po drugie, musimy poznać słabsze strony dziecka. Dzięki temu będziemy bliżej rozwiązania, które pomoże mu w jak największym stopniu. Można również zapisać malca na zajęcia, na przykład: terapię integracji sensorycznej, trening słuchowy, masaże czy inne zajęcia związane z pracą z ciałem i napięciem mięśniowym.

Warto skupić się na stronie biologicznej dziecka. Może ono rozwijać się nierówno – prawidłowo od strony poznawczej, ale gorzej od strony biologicznej. Nie dajmy sobie wmówić, że źle wychowujemy dziecko. Oczywiście, rodzice też mogą wybrać się na terapię, na której pozamykają nierozwiązane sprawy z przeszłości.

Podsumowując, jeżeli Twoim wyzwaniem jest agresja dziecka wobec rodzica, najważniejsze jest, by skupić się na nim i wspierać je na każdym kroku.

Po więcej wiedzy zapraszam tutaj, a jeśli chcesz wiedzieć więcej o sytuacjach, w których dziecko bije rodzica, zapraszam do zapoznania się z wpisem na ten temat.

SKUTECZNE PORADY RODZICIELSKIE

Chcesz zdobyć więcej narzędzi i umiejętności do radzenia sobie z trudnymi emocjami swojego dziecka oraz niepokojącymi sytuacjami kryzysowymi? Zapraszam do rozmowy z Dorotą AI, która na bieżąco odpowiada na pytania i oferuje porady wychowawcze, w oparciu o moje wieloletnie doświadczenie i szeroką wiedzę. Zachęca też do tworzenia wspólnie z nią bajek terapeutycznych dla dziecka, które pomogą mu rozwinąć potrzebne umiejętności by lepiej sobie radzić z emocjami i wyzwaniami.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Godzina dla siebie Godzina dla siebie

\