Godzina dla siebie

Dziecko źle reaguje na ojca. Co robić?

 

Godzina dla siebie
dziecko źle reaguje na ojca

To 9 już odcinek z cyklu „Pół Godziny dla Rodziny”. Dzisiaj odpowiem Wam na pytanie: co robić, gdy dziecko źle reaguje na ojca, gdy preferuje jednego rodzica? Nie wiem, w jakim wieku jest dziecko i jak do końca wygląda sytuacja, ale postaram się odpowiedzieć najlepiej jak umiem.

Więź z rodzicem

Przede wszystkim zacznę od tego, że nie jest tak, że dziecko woli jednego rodzica. A konkretnie, po prostu z mamą lub z tatą ma bliższą więź, bardziej serdeczną relację. Jedno z rodziców może mieć lepsze podejście do dziecka niż drugie. Dziecko źle reaguje na ojca? Być może mama spędza z nim więcej czasu, troszczy się o jego potrzeby, jest bardziej dostępna emocjonalnie. Ma ze swoją pociechą bardziej serdeczną i ciepłą relację. Dziecko chętniej przebywa z takim rodzicem.

Po pierwsze, należy być uważnym na potrzeby dziecka. Jeżeli dziecko źle reaguje na ojca, to właśnie od taty zależy, co będzie dalej. To właśnie rodzice jest odpowiedzialny za relację, którą tworzy ze swoją pociechą. Po drugie, niezbędne jest przyjrzenie się własnej postawie. Co robimy, że dziecko chce być z nami blisko lub wprost przeciwnie, coś je do tego zniechęca? Przecież każda relacja jest inna. Z jedną osobą czujemy się dobrze, mamy bliski kontakt, drugą utrzymujemy na dystans. 

Dziecko źle reaguje na ojca – czy to się zmieni?

Tak, prędzej czy później, wszystko zmienia się z wiekiem i etapami rozwoju. Raz relacja będzie lepsza z mamą, a raz z tatą. Dziecko chce poznawać świat z jednym bądź z drugim rodzicem. To jest normalne. Musimy podejść do tego ze spokojem i szacunkiem. Uważnie przypatrywać się temu, co się dzieje.

Podsumowując, to my odpowiadamy za ocieplenie relacji,  za regulację jego emocji i odpowiedzi na wysyłane przez niego komunikaty.

Po więcej wiedzy zapraszam tutaj.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Godzina dla siebie Godzina dla siebie

\