Godzina dla siebie

Dlaczego dzieci dręczą zwierzęta?

 

Godzina dla siebie
Dlaczego dzieci dręczą zwierzęta

Witam Was serdecznie, Kochani, w cyklu „Pół Godziny dla Rodziny”. W 15 odcinku postaram się znaleźć najlepszą odpowiedź na pytanie, dlaczego dzieci dręczą zwierzęta. W domu mamy psa, 2 małe i 3 duże koty. Syn używa przemocy wobec zwierząt. Tłumaczę mu, że tak nie wolno, że zwierzaki to boli. Próbuję go przekonać do wspólnego karmienia psa i kotów. Ja kocham zwierzęta, natomiast mój partner najchętniej trzymałby je na zewnątrz. Nie wiem, czy postawa syna wynika z tego, co obserwuje u nas.

Dlaczego dzieci dręczą zwierzęta?

Według mnie syn nie odzwierciedla postawy wobec zwierząt ani Twojej, ani Twojego partnera. Dziecko w takim wieku zachowuje się agresywnie, ponieważ jest to jego mechanizm wrodzony. Każdy z nas się z nim rodzi. Co więcej, to naturalna reakcja na stres i potrzeba obrony swoich wartości. Dopiero z czasem rozwijają się umiejętności, które pozwalają na serdeczne kontakty z ludźmi i ze zwierzętami. Dziecko nie jest do końca świadome tego, że robi źle. Nie zdaje sobie sprawy z tego, że dokuczanie zwierzętom jest złe i że coś je boli. Mam na myśli to, że syn nie jest jeszcze zdolny do refleksji, empatii. To pojawi się ok. 8 roku życia.

Co robić, gdy dzieci dręczą zwierzęta?

Nie wolno obwiniać siebie nawzajem. Agresywne podejście do otoczenia to bezmyślne działanie małego dziecka, które jest ciekawe świata. Co więcej, nie da mu się racjonalnie wytłumaczyć, że coś źle robi, ponieważ jest na to za małe. W sytuacji, o której mowa, jedynym rozwiązaniem jest nadzór rodzicielski.

Dzieci dręczą zwierzęta, ponieważ może być to związane z etapem ich rozwoju. Co robić? Po pierwsze, nie damy rady przemówić maluchowi do rozsądku. Po drugie, nie ma strategii, która zapobiegnie takiemu zachowaniu. W związku z tym, jedyne co pozostaje: musimy obserwować, czy dziecko nie krzywdzi zwierząt. Jeżeli tak się dzieje, musimy je od niego odizolować. Inaczej zrobi sobie lub im krzywdę.

Jak nauczyć dziecko empatii?

Dobrym rozwiązaniem jest pokazanie dziecku tego, że rodzice troszczą się o zwierzęta, głaszczą je, karmią, przytulają, wychodzą z nimi na spacer. Prędzej czy później, z czasem dziecko również się tego nauczy. Nie stanie się to jednak z dnia na dzień. Nie ma co go obwiniać czy karać. Będzie to dla niego przykre i niesprawiedliwe. Podsumowując, pytanie, dlaczego dzieci dręczą zwierzęta to tak naprawdę pytanie o granice – musimy wyznaczać je mądrze oraz modelować swoim zachowaniem coś, co w przyszłości przyniesie efekty.

Po więcej wiedzy zapraszam tutaj.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Godzina dla siebie Godzina dla siebie

\