Godzina dla siebie

Dlaczego dziecko bije po twarzy?

 

Godzina dla siebie
dziecko bije po twarzy

Dzień dobry moi Kochani! Dzisiaj odpowiem Wam na pytanie dotyczące gróźb ze strony naszych pociech: dziecko mówi uderzę Cię za każdym razem, kiedy nie dostanie tego, czego chce. To często powtarzająca się sytuacja. Dziecko bije po twarzy, a rodzice nie wiedzą, jak zareagować.

Jesteśmy wówczas zszokowani, zdziwieni tym, że nasze dziecko nas obraża i przeklina. O rany, dziecko nas nie szanuje, jak tak można? Wydaje się nam wtedy, że musimy mu pokazać, kto tu rządzi, kto ma więcej do powiedzenia. Uruchamiają się w nas mechanizmy obronny, chcemy iść z dzieckiem na wojnę. To błąd!

Dlaczego dziecko bije po twarzy i co wtedy robić?

To my jesteśmy dorośli i dlatego też powinniśmy pohamować swoje emocje. Nie możemy schodzić do poziomu psychicznego 2-latka. W takiej sytuacji nie powinniśmy bać się złości dziecka. Po pierwsze, kiedy syn lub córka mówi nam, że chce nas uderzyć, niekoniecznie musi mu chodzić właśnie o to. Dziecko bije po twarzy, bo być może dana sytuacja go przerosła, czuje się zagrożony, nie ufa nam, stracił poczucie bezpieczeństwa.

Takimi słowami chce nam zakomunikować, że jest mu źle, że sobie nie radzi i że potrzebuje naszej pomocy. Musimy stworzyć z dzieckiem bezpieczną więź i skupić się na jego głębszych odczuciach. Ważne jest to, żebyśmy postawili granice w zachowaniu.

Powiedz to dziecku w chwili agresji

Gdy dziecko bije po twarzy, powiedz: Nie podoba mi się to, że chcesz mnie uderzyć. Jest to dla mnie bardzo przykre. Czy masz jakiś problem? Źle się czujesz? A może coś Cię boli? Jestem tutaj dla Ciebie, więc możesz mi o wszystkim powiedzieć. Ważne jest to, byśmy nie przestraszyli się tej dziecięcej złości. Może dziecko chce lizaka, loda lub lalkę. Wtedy musimy mu powiedzieć: wiesz co, ja też lubię lody i lizaki, ale nie możemy zjeść ich kilka na raz. Wiem, że to jest przyjemne, ale na ten moment nie mogę się na to zgodzić.

W książce “Od złości do miłości” znajdziemy listę, która w takim wypadku będzie ciekawym rozwiązaniem. Gdy nastąpił wybuch złości i dziecko bije po twarzy, wykorzystajmy listę, aby zawrzeć umowę.

Możemy na niej zapisać, że jutro po obiedzie dziecko dostanie lizaka. Tak samo jest w przypadku lalki. Powiedz: Na pewno będzie ona jeszcze dostępna w sklepie. Zobacz, niedługo zbliżają się Twoje urodziny, więc mama zapisuje sobie, co chciałabyś dostać na prezent. Dziecko zobaczy wtedy, że dbamy o jego potrzeby, że uważnie słuchamy tego, co do nas mówi. Poczuje się zauważone i pewne tego, że rodzic traktuje go z szacunkiem, ponieważ o nim pamięta.

Dziecko bije po twarzy? W takich sytuacjach działaj strategicznie, czyli przeprowadzić dziecko od złości do miłości. Jednym słowem, stworzyć z nim bezpieczną więź.

SKUTECZNE PORADY RODZICIELSKIE

Chcesz zdobyć więcej narzędzi i umiejętności do radzenia sobie z trudnymi emocjami swojego dziecka oraz niepokojącymi sytuacjami kryzysowymi? Zapraszam do rozmowy z Dorotą AI, która na bieżąco odpowiada na pytania i oferuje porady wychowawcze, w oparciu o moje wieloletnie doświadczenie i szeroką wiedzę. Zachęca też do tworzenia wspólnie z nią bajek terapeutycznych dla dziecka, które pomogą mu rozwinąć potrzebne umiejętności by lepiej sobie radzić z emocjami i wyzwaniami.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Godzina dla siebie Godzina dla siebie

\