Godzina dla siebie

Dlaczego moje roczne dziecko bije?

 

Godzina dla siebie
roczne dziecko bije

Witam Was, Kochani, w cyklu “Pół Godziny dla Rodziny”. Dzisiaj postaram się Wam odpowiedzieć na następujące pytanie: co robić, kiedy roczne dziecko bije bez powodu, na przykład wtedy, kiedy chcę go przytulić?

Roczne dziecko bije – przyczyny

Przyznam szczerze, że każda sytuacja dzieje się z jakiegoś powodu, taka również. Każde działanie opiera się na jakichś wewnętrznych przyczynach, których my możemy do końca nie rozumieć. Wydaje nam się, że zachowanie naszego dziecka jest nieadekwatne do sytuacji. Wprost przeciwnie. Roczne dziecko bije nas dlatego, że nie potrafi inaczej się z nami skomunikować. Nie umie mówić, dlatego też nie powie nam, co się z nim dzieje.

Co robić, gdy pojawia się agresja?

Agresywne zachowanie pojawia się wtedy, gdy maluch chce pokazać rodzicowi swoje emocje, dyskomfort bądź niezadowolenie. Roczne dziecko bije, bo nie potrafi w inny sposób pokazywać tego, co dzieje się w jego wewnętrznym świecie.

Zacznijmy od pierwszej hipotezy. Wasze dziecko może mieć problem z dotykiem. Odczuwa dyskomfort. To może być związane z tzw. nadwrażliwością na dotyk, na bodźce. Dziecko może nie czuć się komfortowo w momencie takiej bliskości z drugą osobą. Kolejna kwestia to potrzeby biologiczne.

Jeżeli roczne dziecko bije, to powinniśmy się zastanowić, czy nie wynika to z sytuacji, w których czuje się ono głodne, niewyspane czy zmęczone po całym dniu różnych wrażeń. Stosuje wtedy swojego rodzaju mechanizm chroniący je przed poczuciem dyskomfortu i przyciągający uwagę dorosłych, bo chce by się tym problemem zajęli. Można wówczas podać maluchowi coś do picia, jedzenia, włączyć kojącą muzykę bądź oddalić się do innego pomieszczenia, z dala od ludzi i przytłaczających bodźców.

Emocje rodziców

Ostatnia kwestia to reakcja naszej pociechy na nasze emocje. Dziecko wyczuwa, że coś jest z nami “nie w porządku”, że jesteśmy myślami daleko stąd. Dlatego musimy na chwilę skupić się na sobie: czy dobrze się czuję, czy jestem w pełni emocjonalnie dostępna dla swojego dziecka? Warto wtedy poświęcić dziecku pełną uwagę, mówić kojącym tonem, patrzeć w oczy.

Jak reagować, gdy roczne dziecko bije?

Pamiętajmy, że agresywne zachowania są następstwem przyczyn, których na pierwszy rzut oka nie rozumiemy i nie widzimy. Dzieci z natury nie są złośliwe. Problem zwykle leży głębiej. Doświadczają one dyskomfortu, którego my nie jesteśmy w stanie dostrzec. Należy szukać przyczyn, a nie tylko patrzeć na zachowania. Trzymam za Was kciuki i życzę Wam powodzenia, Kochani!

SKUTECZNE PORADY RODZICIELSKIE

Chcesz zdobyć więcej narzędzi i umiejętności do radzenia sobie z trudnymi emocjami swojego dziecka oraz niepokojącymi sytuacjami kryzysowymi? Zapraszam do rozmowy z Dorotą AI, która na bieżąco odpowiada na pytania i oferuje porady wychowawcze, w oparciu o moje wieloletnie doświadczenie i szeroką wiedzę. Zachęca też do tworzenia wspólnie z nią bajek terapeutycznych dla dziecka, które pomogą mu rozwinąć potrzebne umiejętności by lepiej sobie radzić z emocjami i wyzwaniami.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Godzina dla siebie Godzina dla siebie

\