Godzina dla siebie

Dziecko je tylko przy bajkach. Co robić?

 

Godzina dla siebie
dziecko je tylko przy bajkach

Dzień dobry, trafiliście na kolejny odcinek cyklu „Pół Godziny dla Rodziny”. Dzisiaj odpowiem na pytanie, za które serdecznie dziękuję: jak zachęcić dziecko do samodzielnego jedzenia? Je tylko podczas oglądania bajek, a ja muszę je karmić. Bardzo często spotykam rodziców, którzy mówią, że ich dziecko je tylko przy bajkach, że jedynie wtedy pozwala się nakarmić. To bardzo niezdrowa sytuacja, którą trzeba jak najszybciej przerwać.

Jak oduczyc dziecko jedzenia przy bajkach?

Dzieci nie mogą jeść podczas oglądania bajek. Nie skupiają się wtedy na smaku, węchu. Interesuje ich tylko to, co się dzieje na ekranie. Jedzą wtedy nieświadomie i są odcięte od swojego ciała. Nie skupiają się na procesie gryzienia, przełykania. Nie wiedzą czy są już najedzone, czy jeszcze głodne. Co więcej, może to doprowadzić do zaburzeń odżywania w przyszłości.

Dzieci same powinny wiedzieć, co im smakuje. Co chcą jeść, a czego nie. Nie wolno odwracać ich uwagi podczas jedzenia. Dzieci bardzo szybko uzależniają się od ekranu. W takich sytuacjach jest to wina rodziców. Mózg dziecka nie jest w stanie dawkować sobie czasu oglądania bajek, więc nie poradzi sobie z tym.

Przy każdej próbie wyłączenia bajki, uzależnione dziecko będzie reagować krzykiem. Za postawienie granic odpowiedzialni są rodzice. Jeżeli dziecko uzależniło się od patrzenia w ekran, należy to jak najszybciej przerwać.

Jeśli jest to maluch w wieku 2 czy 3 lat, możemy zastosować strategię z zepsutym tabletem lub telefonem. Zablokować ekran i pokazać dziecku, że nie działa. Nie chce się włączyć, może dziadek za kilka dni nam to naprawi albo kiedyś zaniesiemy tablet do serwisu. Dziecko może wpaść w szał, bo nie rozumie, co się dzieje, ale po kilku dniach takiego odcięcia od ekranu, zapomni o bajkach. Szybko się odzwyczai.

Jak zwrócić uwagę dziecka na posiłek?

Jeśli dziecko je tylko przy bajkach, spróbuj uatrakcyjnić jego posiłek. Podać mu obiad w ciekawej formie, do wspólnego spożywania jedzenia zaprosić jego ulubione misie czy lalki. Należy również zadbać o porządek na stole, mówić do dziecka spokojnym, serdecznym głosem.

Możemy go pytać, czy mu smakuje, czy coś jest słodkie lub słone. Zadawajmy malcowi pytania dotyczące jedzenia, żeby skupiło na nim całą swoją uwagę. Ważne jest to, żeby dziecka do niczego nie zmuszać. Może jeść sztućcami albo rękoma, jeśli jest małe. Dajmy mu czas i przestrzeń.

A kiedy do specjalisty?

Sytuacje związane z jedzeniem zwykle wiążą się z lękami rodziców. Przez to dziecko nieświadomie się blokuje. Należy popracować nad swoim podejściem i zaufać synowi lub córce. Dziecko na pewno poczuje, że jest głodne.

Jeśli dziecko je tylko przy bajkach i sytuacja jest ekstremalna, możemy udać się do pediatry lub specjalisty zajmującego się treningiem żywienia. Zwykle dziecko je jednak tyle ile powinno. Ważne jest to, byśmy nie panikowali. Nie wprowadzali niepotrzebnego stresu. Nie włączajmy bajek podczas jedzenia. Dziecko musi jeść świadomie, uruchomić wszystkie swoje zmysły, żeby mogło prawidłowo rozwijać mechanizm odżywania. Podchodźmy do tematu rozsądnie 😉 

Po więcej wiedzy zapraszam tutaj.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Godzina dla siebie Godzina dla siebie

\