Godzina dla siebie

Dziecko nie umie przegrywać. Co robić?

 

Godzina dla siebie
dziecko nie umie przegrywać

Dzień dobry, Kochani, to już dziesiąty odcinek z serii “Pół Godziny dla Rodziny”. W dzisiejszym odcinku odpowiem na bardzo ważne pytanie, a mianowicie: dziecko nie umie przegrywać, źle znosi porażki – jak reagować? Mama wymienia tutaj rysowanie i balet. Dziewczynka nie chce wykonywać trudniejszych czynności. Szybko się zniechęca, płacze, odmawia udziału w zajęciach. 

Jak zachęcić dziecko do podejmowania kolejnych prób

Dzieci bardzo przeżywają sytuacje, w których to coś im nie wychodzi, kiedy bardzo się starają, ale zwyczajnie nie mogą czegoś osiągnąć. Gdy dziecko nie umie przegrywać, reaguje wówczas płaczem, histerią, swoją złość często przenoszą na rodziców. W ten sposób wyładowują swoje emocje. Co więcej, to sytuacja, która może się regularnie powtarzać i należy nauczyć się na nią spokojnie reagować. Dzieci w takim wieku muszą rozwinąć swoje umiejętności. Ważna jest tutaj nasza rola. 

Dziecko nie umie przegrywać – czego nie robić?

Nie zaprzeczajmy zaistniałej sytuacji. Nie starajmy się przekonać dziecka, że nic się nie stało, że nie odniosło porażki i że wszystko jest super. Mówmy prawdę. Nie próbujmy na siłę odwracać jego uwagi poprzez włączenie bajki czy dawanie mu słodyczy. Jeżeli Twoje dziecko nie umie przegrywać, Twoim zadaniem jest pokazanie mu, jak oswoić ten stan.

Pozwól dziecku nauczyć się wyrażania emocji

Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest metoda kilku kroków. Po pierwsze, nazwijmy sytuację. Widzę, że przegrałeś w grze ze starszym bratem. Jest Ci przykro, smutno, źle, może chcesz ze mną o tym porozmawiać? A może chcesz się do mnie przytulić lub jeszcze raz z nim zagrać? Nazywajmy emocje, rozmawiajmy z dzieckiem o jego potrzebach. Możemy również powiedzieć, że my też nie lubimy przegrywać, że każdy lubi być zwycięzcą. To zrozumiałe, tak jest.

Po drugie, uregulujmy emocje naszego dziecka. Raz wygrywamy, raz przegrywamy. To oczywiste. Twoje dziecko nie umie przegrywać? Powiedz: Jeżeli chcesz, zagraj drugi raz, jeżeli nie, zrobisz to innym razem. Ważne jest to, żeby rodzice się nie przestraszyli, nie zaprzeczali rzeczywistości. Postarajmy się zmniejszyć silne emocje naszego dziecka, ale nie odcinajmy ich. Należy omówić tę sytuację, wyciszyć emocje, sprawić, żeby dziecko poczuło się dobrze.

Podsumowując, jeżeli Twoje dziecko nie umie przegrywać, wyjaśnij mu, że dyskomfort przegrywania to normalne doświadczenie. Tak wygląda życie – niektóre sprawy trzeba zamknąć i iść dalej. To my decydujemy, czy w tym momencie jeszcze raz podejmujemy próbę, czy spróbujemy za jakiś czas ponownie. Taką postawę przekaż dziecku.

Po więcej wiedzy zapraszam tutaj.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Godzina dla siebie Godzina dla siebie

\