Godzina dla siebie

Rola ojca – jak wzbudzić w mężczyźnie empatię?

 

Godzina dla siebie
rola ojca

Cześć Kochani. Dzisiaj odpowiem na pytanie, które bardzo często mi zadajecie: jak nie pouczać, ale mówić partnerowi, że źle (nieświadomie) odzywa się do dziecka? Wiele mam mówi, że stara się wychowywać dzieci z szacunkiem i empatią. Chcą, by ich pociechy wyrosły na osoby odważne i pewne siebie. Niestety, często zdarza się taka sytuacja, kiedy to nasi partnerzy czy mężowie, są utwierdzeni w przekonaniu, że dzieci powinno się wychowywać według starych zasad, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Pamiętajcie, rola ojca jest bardzo ważna!

Rola ojca – dlaczego warto zapomnieć o „starej szkole”?

Jak brzmiała najważniejsza zasada? Dziecko musi bezwzględnie słuchać się rodziców, ponieważ są dla niego autorytetem. Nie wolno również zapominać o metodach wywołujących strach. To ogromny błąd! Należy odejść od tego, co jest krzywdzące dla dziecka i co przynosi więcej strat niż zysków. Odmienne zdanie na temat wychowywania dziecka często prowadzi do kłótni między partnerami. Niestety, prowadzi również do osłabienia poczucia bezpieczeństwa u córki lub syna. Maluch nie wie, w jaki sposób rodzic zareaguje, czy będzie zły, czy go zrozumie.

Przede wszystkim współpraca

Aby rola ojca była pełniona jak należy, musimy współpracować z partnerem. Najlepiej wypracować wspólne działanie, z którym będą się zgadzać obie strony. Na pewno oboje chcecie wychować Wasze dziecko na dobrego, szczęśliwego człowieka, które nie będzie miało problemu w nawiązywaniu nowych znajomości. Warto porozmawiać bez obecności dzieci. Ustalić, że chcemy dla nich jak najlepiej.

Ważne jest to, by zarówno mama, jak i tata, zaakceptowali to, że skutki ich wychowywania to proces trwający długie lata. Dopiero za kilka lat będzie widać efekty w postaci tego, jak dziecko się rozwinie i w jaki sposób będzie funkcjonować.  

Waszym celem nie powinno być budowanie autorytetu, lecz zadbanie o przyszłość dziecka, o to, by było szczęśliwe. Ma na to duży wpływ również rola ojca. Powinniście pomówić o tym, co byście chcieli zmienić, jak należy rozwiązywać konflikty, jak podchodzić do emocji dziecka. Trzeba to sobie rozpisać i omówić.

Doceń jego starania

Najlepszą opcją na zachęcenie partnera do zmiany podejścia jest zauważanie jego starań. Widzę, że ostatnio fajnie bawisz się z naszą córką. Bardzo podoba mi się, w jaki sposób zareagowałeś w tamtej sytuacji. Doceniajmy to, że partner się stara, że stosuje metody oparte na szacunku i współpracy. Postarajmy się zrezygnować z krytyki. Możemy również zaproponować naszym partnerom jakieś książki, poradniki dotyczące rozwoju i dziecka i jego wychowywania. Powodzenia!

Po więcej wiedzy zapraszam tutaj.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Godzina dla siebie Godzina dla siebie

\