Godzina dla siebie

Mindfulness- czym jest?

 

Godzina dla siebie
mindfulllness

Jeśli mindfulness kojarzy ci się z kolejnym cudownym wynalazkiem amerykańskich naukowców, czas to sprostować. Co oznacza to obco brzmiące pojęcie i dlaczego w ogóle miałoby cię interesować?

Mindfulness, z angielskiego tłumaczone jako uważność, jest praktyką, która skupia naszą uwagę na chwili obecnej. Być uważnym oznacza w pełni przeżywać teraźniejszość, świadomie doświadczać bodźców z otoczenia. To słyszeć, widzieć, czuć. I nie oceniać. Mindfulness na nowo uczy prostych czynności, zaniedbanych w pośpiechu współczesnego świata.

Mindfulness – trening uważności

Praktyki medytacyjne od wieków są znane i stosowane w kulturze Wschodu. W naszej części świata, trening uważności rozpowszechniony został przez Jona Kabat Zinna, neurobiologa z University of Massachusetts. Coraz więcej badań udowadnia jego dobroczynny wpływ. Praktyki mindfulness pomagają w walce z niepokojem, lękami i stresem. Łagodzą stany depresyjne, prowadząc do lepszego samopoczucia i zdrowia. Uważność potrafi być do tego stopnia skuteczna, że radzi sobie z chorobami i bólem fizycznym.

Mindfulness – zasady

Trudno oprzeć się wrażeniu, że jest to recepta na szczęście. Recepta, której realizacja nie wymaga żadnych materialnych zasobów. Wszystko, co potrzebne, by stosować uważność w życiu już masz. Oczywiście, nie od razu spokój ducha osiągnięto. Możesz pracować nad nim wcielając w życie kilka prostych zasad. Dla poprawy jakości twojego życia. Dla wspomnianego wcześniej szczęścia, do którego przecież wszyscy dążymy.

1. Nie oceniaj.

Postrzegaj daną chwilę taką, jaka jest. Nie patrz na świat przez pryzmat swoich pojęć, uprzedzeń i doświadczeń. Akceptuj teraźniejszość i zachowaj świeże spojrzenie.

2. Skoncentruj się na oddechu.

Poświęć kilka minut dziennie na świadomy oddech. Zauważ, jak wdychasz i wydychasz powietrze. Wycisz się i spędź ten czas sam ze sobą. Monitoruj czynność, która, choć powtarzana codziennie tysiące razy, zupełnie nam umyka.

3. Zwróć uwagę.

Nie działaj automatycznie. Bądź w danej chwili. Poczuj zapach kawy nad ranem, miękki dywan pod stopami, strumień ciepłej wody pod prysznicem. Świadomie dostrzegaj swoje myśli i emocje. Obserwuj je.

3. Nie dąż- bądź.

Nie wywieraj na sobie presji. Postaraj się całym sobą być w każdym momencie. Niecierpliwe myśli o przyszłości, zastąp ciekawością chwili obecnej. Pozwól sprawom rozwijać się w ich własnym tempie.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Godzina dla siebie Godzina dla siebie